Спеціальність 205 Лісове господарство було засновано у 2005 році . Кафедра лісового і аграрного менеджменту є базовою випускною кафедрою і здійснює підготовку фахівців освітніх рівнів:
“Бакалавр” за спеціальністю 205 “Лісове господарство”.
Ліцензований обсяг прийому 30 осіб денної і 30 осіб заочної форми навчання (Протокол ДАК №78, від 04.06.2009, Наказ МОН № 2673л від 09.07.2009; наказ Міністерства освіти і науки України від 19.12.2016 №1565);
“Магістр” за спеціальністю 205 “Лісове господарство”.
Ліцензований обсяг прийому 15 осіб денної і 15 осіб заочної форми навчання
(Протокол ДАК №86, від 10.03.2011, Наказ МОНмолодьспорту № 764л від 31.03.2011; наказ Міністерства освіти і науки України від 19.12.2016 № 1565).
Підготовка фахівців проводиться за денною та заочною формами навчання.
Навчальний процес забезпечують: два доктори наук – один професор, один старший науковий співробітник; три кандидати наук, у т.ч. один доцент і один старший науковий співробітник.
Викладачами кафедри згідно з навчальним планом читаються такі дисципліни:
ОР “Бакалавр”
лісова екологія, ботаніка, дендрологія, лісова генетика, основи фахової підготовки, метеорологія, лісова зоологія, лісова ентомологія, лісова селекція, підсочка і лісохімія, мисливствознавство, лісова фітопатологія, лісознавство, лісівництво, лісові культури, лісова таксація, лісовпорядкування, лісове товарознавство, лісова гідрологія, недеревні ресурси лісу, лісова пірологія, організація і економіка лісового господарства, основи лісоексплуатації, рекреаційне лісівництво, соціальне лісівництво, ГІС у лісовому господарстві, природозаповідна справа, лісоаграрні ландшафти.
ОР “Магістр”
методологія та організація наукових досліджень, регіональне лісівництво, організація та планування лісогосподарського виробництва, сучасні інформаційні технології в лісовому господарстві, сертифікація лісів, гірське лісівництво, лісомисливське господарство, моніторинг лісів, лісова політика, лісоуправління, лісове ділочинство, моделювання продуктивності лісів.
З усіх навчальних дисциплін розроблені робочі програми, тексти лекцій, методичні посібники для практичних і лабораторних занять, курсових робіт та проектів.
Кафедра співпрацює з кафедрами біології та екології, агрохімії і ґрунтознавства, географії та природознавства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Українським науково-дослідним інститутом гірського лісівництва імені П.С. Пастернака (УкрНДІгірліс), кафедрами ННІ лісового і садово-паркового господарства Національного лісотехнічного університету України (НЛТУ України), Івано-Франківською Малою академією наук учнівської молоді.
Для забезпечення навчального процесу, науково-дослідної роботи студентів та проходження ними навчальної і виробничої практики використовується ряд навчально-дослідних та наукових об’єктів кафедри: ботанічний сад, дендрологічний парк «Дружба», навчально-дослідний лісовий стаціонар Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника (м. Івано-Франківськ), Державне підприємство «Лісівничо-екологічний просвітницький центр» (урочище «Діброва» Богородчанського лісництва Солотвинського ДЛГ), Гірське науково-дослідне лісництво УкрНДІгірліс (с. Зелена Івано-Франківської обл.) та численні науково-дослідні і експериментальні об’єкти Івано-Франківського обласного управління лісового господарства і УкрНДІгірліс (гідростаціонар “Хрипелів”, дендропарк “Високогірний”, інші науково-виробничі селекційні, лісокультурні, лісівничі, лісозахисні, екологічні навчально-дослідні лісові стаціонари).
Наукові дослідження проводяться на базі Ботанічного саду Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника. Тут вивчається інтродукція та акліматизація рослин, вирішуються проблеми культивації лікарських видів, озеленення урбоекосистем, лісової селекції та насінництва. На базі ботанічного саду студентами-лісівниками виконуються курсові та дипломні роботи.
На кафедрі здійснюються різнопланові прикладні дослідження за замовленням лісогосподарських підприємств регіону, зокрема із визначення впливу рекреаційного навантаження на лісові екосистеми Карпат, використання генетичного різноманіття лісових порід, підвищення стійкості і захисних функцій гірських лісів. Впродовж 2014-2018 рр. виконувалась науково-дослідна робота на тему «Шляхи оптимізації лісогосподарських заходів в умовах Карпатського регіону». Професорсько-викладацьким складом кафедри опрацьовано ряд рекомендацій із удосконалення способів лісовідновлення і лісорозведення та раціонального використання лісових насаджень, охорони земель від ерозії. Науковці брали участь у розробці ряду державних нормативних документів, що регламентують лісогосподарську діяльність.
З 2019 р. викладачі кафедри виконують науково-дослідну роботу на тему: “Розробити еколого-лісівничі заходи щодо підвищення поліфункціональної ролі лісів регіону Українських Карпат”.
При кафедрі функціонує аспірантура із спеціальності “Лісове господарство”.
На кафедрі створено ентомологічні колекції комах, зразків деревини, сформовано обширний гербарій рослин.
Науковою роботою на кафедрі активно займаються й студенти, які на цій основі виконують свої дипломні роботи та публікують наукові праці. Найкращі результати публікуються у щорічному збірнику студентських наукових праць “Еврика”, статтях у лісівничих наукових виданнях, збірниках матеріалів науково-практичних конференцій.
Кафедра здійснює співпрацю з низкою наукових та природоохоронних установ: Карпатським, Галицьким та Дністровським національними природними парками, із заповідником “Горгани”, Карпатським біосферним заповідником, Українським науково-дослідним інститутом гірського лісівництва ім. П.С. Пастернака, Національним лісотехнічним університетом України та іншими закладами.
Кафедра брала участь в опрацюванні проекту “Верховина” із проблеми транскордонної охорони природи Карпат, у програмі вивчення та охорони пралісових екосистем Українських Карпат, у програмі дослідження біорізноманіття флори і фауни північного мегасхилу Українських Карпат.
Результати досліджень викладені в чисельних наукових публікаціях, статтях та брошурах, зокрема, в монографіях Калуцького І.Ф., Олійника В.С. “Стихійні явища в гірсько-лісових умовах Українських Карпат”; Яцика Р.М., Дейнеки В.М., Парпана В.І. та ін. “Лісові генетичні ресурси та селекційно-насінницькі об’єкти Львівщини”; колективній монографії “Історія Осмолодської пущі”; Шпарика Ю.С., Коммармот Б., Беркели Ю.Ю. “Структура букового пралісу Українських Карпат”; Олійника В.С. “Гідрологічна роль лісів Українських Карпат”; Шпарика Ю.С. “Стале управління лісами (на прикладі Українських Карпат)”; Шпарика Ю.С., Стефурака В.П., Лосюка В.П. “Відновлення корінних природних комплексів Косівщини”; Олійника В.С., Блистіва В.І. “Грабово-букові ліси Закарпаття: формування, стійкість, захисна роль” та ін. Дослідження викладачів та аспірантів публікуються у наукових фахових виданнях: збірнику наукових праць Лісівничої академії наук України, Науковому віснику Національного лісотехнічного університету України, збірнику наукових праць “Лісівництво і агролісомеліорація”, “Лісовому і мисливському журналі”, а також у матеріалах міжнародних і всеукраїнських наукових та науково-практичних конференцій.