201 Агрономія

Спеціальність 201 Агрономія була створена в 2001 році на базі «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» для забезпечення висококваліфікованими спеціалістами нової формації західного регіону України, а в перспективі й сусідніх держав Європи – Польщі, Угорщини, Молдови, Чехії, Росії, Білорусії.
На посаду завідувача кафедри було запрошено з Національного університету «Львівська політехніка» доктора сільськогосподарських наук, професора Мирослава Дмитровича Волощука.
Доцільність створення спеціальності диктувалася невідкладними завданнями, а саме: нестачею фахівців з відновлення родючості ґрунтів, відсутністю альтернативних енергозберігаючих систем еколого-адаптивного землеробства для фермерських та кооперативних господарств, відсутністю геоінформаційних моніторингових систем із кількісних і якісних показників родючості ґрунтів; потребою розробки моделей ведення систем землеробства за різних форм власності на землю; розробкою стратегії (концепції) оптимізації структури земельних угідь та їх охорони; реструктуризацією земельних ділянок, майнових паїв та сільськогосподарських підприємств під час реформування земельних відносин; відновленням природних екосистем для створення екологостійких агроландшафтів.
У 2001 році було здійснено перший набір студентів на спеціальність «Агрохімія і ґрунтознавство», з 2005 року кафедра входить у структуру Факультету природничих наук «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»
На кафедрі працюють: завідувач кафедри В.В.Клід, доктор сільськогосподарських наук, професор У.М.Карбівська , доктор сільськогосподарських наук, професор М.Д. Волощук, доктор сільськогосподарських наук, професор В.С. Олійник, доктор біологічних наук, професор Ю.І. Черневий,  кандидат сільськогосподарських наук, доцент П.М.Дмитрик, кандидат сільськогосподарських наук, доцент І.Ф.Коляджин, кандидат сільськогосподарських наук, доцент О.Ю. Турак, кандидат сільськогосподарських наук Я.Я.Григорів; старший лаборант В.В. Левицька, завідувач лабораторії О.Д.Турак.
Для навчального процесу, читання окремих фахових дисциплін були залучені доктори наук, професори, академіки та провідні вчені вищих навчальних закладів України.
Навчальний процес, лабораторні, практичні, семінарські заняття проводяться в сучасно-обладнаних аудиторіях, кабінетах, а також в агролісівничій лабораторії. 
У 2010 році спеціальність пройшла акредитацію ОКР «Магістр», де було відкрито спеціалізації «Охорона ґрунтів», «Агрохімсервіс», «Моніторинг ґрунтів і відновлення їх родючості».
На кафедрі від початку її створення проводяться наукові дослідження по наступних напрямках:
• удосконалення заходів по запобіганню негативного впливу екстремальних кризових ситуацій на природно-ресурсний потенціал агроекосистем Карпатського регіону України;
• формування агробіоценозів на еродованих землях, вилучених із інтенсивного обробітку під природні кормові угіддя (на консервацію) в західному регіоні України;
• наукові основи та сучасні системи організації кормовиробництва на осушених землях Прикарпаття.

Працівники кафедри виконують НТП «Агроекологія», «Землеробство», «Розвиток меліоративних територій».
Основна частина наукових досліджень проводиться на стаціонарних дослідних полях Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України, базових господарств області, Ботанічному саду ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника».
Наукову роботу на кафедрі виконують студенти, починаючи з другого курсу навчання, які активно приймають участь у всеукраїнських та міжнародних конференціях, займають призові місця, обмінюються досвідом і своїми науковими здобутками.

З метою підготовки висококваліфікованих фахівців при кафедрі функціонує стаціонарна і заочна аспірантура. Протягом 2003-2018 р. в аспірантурі навчалось 35 осіб, в т.ч. на денній формі 20 і 15 заочній. Із них – 10 успішно захистили кандидатські дисертації, зокрема Дмитрик П.М. (Кам’янець-Подільському аграрному університеті), Лис Н.М, Орловський Р.М. та Вихованець В.Я. (Національний університет біоресурсів та природокористування України (м. Київ)), Турак О.Ю. (Інститут землеробства НААНУ), Григорів Ярослава Ярославівна (Інститут землеробства НААНУ).
В аспірантурі навчаються не тільки висококваліфіковані випускники кафедри, але і з інших науково-виробничих організацій, Прикарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту сільського господарства Карпатського регіону НААН України, Івано-Франківського аграрного коледжу, Івано-Франківського науково-дослідного та проектного інституту землеустрою, Державного проектно-технологічного центру охорони родючості ґрунтів і якості продукції «Облдержродючість», ведучі спеціалісти області.
Тематика дисертаційних робіт пов’язана з науково-дослідними програмами НААНУ, агропромислового комплексу Західного регіону України. Програми, методики дисертаційного дослідження розглядають і затверджуються на засіданнях кафедри, вчених радах Інституту природничих наук ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника».
За період роботи кафедри її працівники опублікували понад 700 наукових праць, в тому числі видали друком і були співавторами трьох міжнародних монографій, зокрема проф. Волощук М.Д., доц. Климчуком М.М. створено і занесено до Державного реєстру сортів рослин України п’ять сортів сільськогосподарських культур, з них чотири хрестоцвітих та кормових злакових культур, доц. Карбівською У.М. удосконалено технологію вирощування бобово-злакових травосумішок на осушених землях Прикарпаття, доц. Лис Н.М. розроблено енергозберігаючі способи основного обробітку ґрунту під озимий ріпак у Передкарпатті, доц. Куничак Г.М. та аспірантом Кнігніцькою Л.П. розроблено ресурсозберігаючу технологію вирощування льону-довгунця, доц. Дмитриком П.М. виявлено особливості технології вирощування фенхеля звичайного в умовах Передкарпаття, доц. Тураком О.Ю. та асистентом Соловей Г.М. створено технологію смугового землеробства на еродованих схилових землях Передкарпаття, викладачем Турак О.Д. удосконалено технологію вирощування квасолі сорту «Надія» в Передкарпатті, асистентом Косаром В.І. удосконалено прогресивну технологію вирощування сої в умовах Передкарпаття.
При кафедрі створено і функціонує Прикарпатське відділення Українського товариства ґрунтознавців та агрохіміків (УТАГУ).
Спеціальність 201 Агрономія здійснює наукову співпрацю з низкою навчальних та навчально-виробничих установ України та за її межами. Серед них Національний університет біоресурсів та природокористування України (м. Київ), Львівський національний університет імені Івана Франка, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Харківський національний аграрний університет імені В. Докучаєва, Український національний центр «Родючість ґрунтів»; співпрацює з Інститутом ґрунтознавства і агрохімії імені О. Соколовського (м. Харків), Інститутами землеробства, гідротехніки і меліорації, агроекології та біотехнології (м. Київ) НААНУ.
Кафедра веде наукову співпрацю з міжнародними науково-навчальними установами: Вроцлавським природничим університетом (Польща) та Науково-дослідним інститутом агрохімії і ґрунтознавства імені Дімо (Молдова, м. Кишинів),  Інститутом ґрунтознавства і меліорації (Чехія, м. Прага), Інститутом екології навколишнього середовища (Румунія, м. Яси).

Перспективними напрямами розвитку спеціальності є:
• прогнозування екстремальних кризових екологічних ситуацій та розробка системи заходів по їх запобіганню;
• обґрунтування оптимізації структури сільськогосподарських ландшафтів і розробка адаптивних екологобезпечних систем землекористування, які забезпечують відтворення родючості і охорону земель;
• відновлення родючості техногенно-зруйнованих земель (золовідвалів Бурштинської ТЕЦ, Домбровського кар’єру);
• еколого-безпечні технології створення і застосування нових форм доб-рив виготовлених із нетрадиційних матеріалів, які забезпечують родючість ґрунту та екологічну безпеку навколишнього природного середовища.

За період своєї діяльності кафедра підготувала понад 450 висококваліфікованих фахівців, які успішно працюють у різних організаціях, підприємствах, установах Західного регіону України:
• Головне управління Держкомзему у Івано-Франківській області;
• Івано-Франківський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою;
• Івано-Франківська філія інституту охорони ґрунтів;
• районні відділи земельних ресурсів;
• обласні науково-дослідні інститути;
• центри державного земельного кадастру (ДЗК);
• сортодільниці області;
• Державна обласна інспекція захисту рослин;
• банки, що кредитують село;
• технікуми та коледжі області;
• господарства області, агрофірми, асоціації, сільські ради;
• Обласне виробниче управління по водному господарству;
• Головне управління агропромислового розвитку Облдержадміністрації;
• Державне управління охорони навколишнього природного середовища Івано-Франківської області.