Маршрут довжиною в понад 5 тис.км – таку відстань подолав, подекуди рухаючись зі швидкістю 20м/с, білий лелека на ім’я Світязь, випущений Західноукраїнським орнітологічним товариством з околиць Шацька.Про шляхи міграції, ризики в дорозі і спосіб життя цих прекрасних птахів розповів в ході лекції “Мандри українських лелек” для студентів Факультету природничих наук відомий орнітолог, доктор біологічних наук Андрій Бокотей, який веде спостереження за ними в рамках Міжнародної програми мічення білого лелеки.
Ця історія почалася у серпні на Волині, в околицях Шацька, де закільцювали двох пташенят білого лелеки та встановили супутникові передавачі, які в реальному часі відстежують місцезнаходження птахів. Лелеченят «охрестили» «Світязем» та «Лукою» на честь відомого озера та його притоки.
На жаль, Лука загинув в Туреччині. Принаймні там з ним зник зв’язок. За статистикою смертність серед молодих лелек під час першої міграції досить велика і може сягати до 90%, що пов’язано як з природними, так і антропогенними факторами. Зокрема, в Лівані існує давня традиція відстрілу молодих мігруючих лелек і, хоча лелеки навчились “обходити” цю країну під час своїх мандрівок, багато з них гине в дорозі.
Водночас наш головний герой – Світязь – після довгого “розкачування” здійснив спурт, подолавши за два дні 275 км! За наступні п’ять днів він подолав відстань в 960 км! Ще за вісім діб Світязь пролетів через Босфорську протоку, пересік «критичну» Туреччину, вийшовши на узбережжя Середземного моря в районі міста Мерсин, пролетів вздовж Мерсинської затоки до Іскендеруну, перебрався в Сирію, перелетів через Дамаск, обігнувши Ліван зі сходу, пролетів через Ізраїль, південніше Мертвого моря, далі помандрував через пустелю Негев, східніше Міцпе-Рамона. Відтак, залишив Синайський півострів, пересікши Суецьку затоку в районі Хургади та добрався до Африканського континенту. В районі Луксору птах вийшов на долину Нілу і долетів до Асвану. Загалом Світязь за вісім діб подолав 2850 км!
Після цього зв’язок з птахом перервався на два місяці і коли вже змирились з тим, що він загинув, Світязь раптово вийшов на зв’язок з північної частини Південного Судану, за 1500 км від місця останнього зв’язку!
По трекеру птах рухається на схід і нещодавно перетнув Білий Ніл. Отже, наші мандри, з українським лелекою Світязем – продовжуються, а ми з нетерпінням чекаємо нових розповідей Андрія Андрійовича.