Теплі грядки Розума

До нас на кафедру завітав Розум Володимир Микитович – розробник технології власних теплих грядок, професійний садівник, для якого органічне землеробство – не порожні слова. Облаштування водойм на власній ділянці, побудова теплиць, грамотний обробіток землі за допомогою примітивних знарядь праці, використання сидератів і органічних добрив, підвищення врожайності плодових дерев, чагарників, овочів – це мала частина праць В.Н. Розума.

Теплі грядки Розума В.Н. стали черговим розвитком власних навичок і умінь. Ідею майстру «надихнули» занедбані городи і недоглянуті землі, слабородючі ґрунти. Результат технології  – у високій врожайності, повної натуральності продуктів, мінімальних трудових витратах.

З слів автора було викреслено чотири основних причини підвищення родючості ґрунту за допомогою даної технології, яку вже не один рік практикує органічне землеробство:

• Можливість використання неродючих земель, територій, на яких довгі роки росли одні бур’яни. Спеціальна технологія дозволяє відновити всі природні сили ґрунту за два сезони. При цьому вирощування культур можливо на шкільних «городах» і в інших громадських місцях.
  • Високий урожай. Незалежно від сорту томатів, перцю, огірків, або ягідної культури урожай підвищується на 30-55%.
  • Мінімальні трудовитрати. Всього-то й потрібно, що створити грядку. Один раз і, практично, назавжди. Після цього тільки радіти урожаю, або рясному цвітінню улюблених квітів.
  • Створення в будь-який сезон. Звичайно, відмінні результати грядка покаже в весняно-літні місяці, але і напередодні зимових заморозків ви можете її створити: за зиму відновляться «сили» землі природним способом.

Основні принципи створення теплої грядки (за Розумом):

• Плоскорізний мінімальний обробіток ґрунту (за допомогою плоскорізу Фокіна, або мотики).
  • Мульчування і компостування.
  • Вирощування рослин в умовах недостатності сонячного світла.
  • Загущення посадок по Овсинському.
  • Важливим фактором для досягнення максимального ефекту від грядок за природною технологією є використання мікоризи.
  • Захист рослин від хвороб та шкідників.
  • Змішані посіви та посадки.
  • Принципи алелопатії.
  • ЕМ-технологія.